Jaka jest najważniejsza zasada w tenisie stołowym?

autor: Joost Nusselder | Zaktualizowano:  11 stycznia 2023

Z wielką przyjemnością piszę te artykuły dla moich czytelników, Was. Nie przyjmuję zapłaty za pisanie recenzji, moja opinia o produktach jest moja, ale jeśli uznasz moje rekomendacje za pomocne i kupisz coś przez jeden z linków, mogę otrzymać z tego prowizję. więcej informacji

Każdy sport lub każda gra wie zasady. Dotyczy to również tenis stołowy. A jaka jest najważniejsza zasada w tenisie stołowym?

Najważniejsze zasady w tenisie stołowym dotyczą serwowania. Piłka musi być zaserwowana z otwartej dłoni i znajdować się co najmniej 16 cm w powietrzu. Następnie gracz uderza kijem piłkę przez własną połowę stołu nad siatką na grającą połowę przeciwnika.

W tym artykule opowiem o kilku ważnych elementach i zasadach tenisa stołowego, które obowiązują dzisiaj. Wyjaśnię Ci też trochę lepiej najważniejszą zasadę w tenisie stołowym; więc przechowywanie.

tenis stołowy, znany również jako ping pong, grasz ze stołem?, siatka, piłka i co najmniej dwóch graczy z każdy nietoperz.

Jeśli chcesz rozegrać oficjalny mecz, sprzęt musi spełniać określone przepisy.

Następnie są zasady samego sportu: jak grasz w grę, a co z punktacją? Kiedy wygrałeś (lub przegrałeś)?

Pewna Emma Barker z Londynu postawiona w 1890 r. zasady tego sportu na papierze. Na przestrzeni lat przepisy były tu i tam zmieniane.

Jaki jest cel tenisa stołowego?

Po pierwsze; do czego właściwie służy tenis stołowy? W tenisa stołowego gra dwóch (jeden na jednego) lub czterech (dwóch na dwóch).

Każdy gracz lub drużyna ma połowę stołu. Obie połówki są oddzielone siatką.

Celem gry jest uderzenie kijem piłki pingpongowej nad siatką z boku stołu przeciwnika.

Robisz to w taki sposób, że twój przeciwnik nie może już lub nie może już prawidłowo odbić piłki na twoją połowę stołu.

Przez „prawidłowo” rozumiem, że po odbiciu się od własnej połowy stołu, piłka natychmiast ląduje na drugiej połowie stołu – czyli przeciwnika.

Punktacja w tenisie stołowym

Aby zrozumieć, czy wygrywasz, czy przegrywasz grę w tenisa stołowego, ważne jest oczywiście zrozumienie punktacji.

• Otrzymujesz punkt, jeśli przeciwnik podaje piłkę nieprawidłowo lub w inny sposób niewłaściwie oddaje ją
  • Kto pierwszy wygra 3 gry, wygrywa
  • Każda gra idzie do 11 punktów

Wygranie 1 gry nie wystarczy.

Większość meczów opiera się na zasadzie „najlepszego z pięciu”, w której musisz wygrać trzy mecze (z pięciu), aby definitywnie wygrać mecz z przeciwnikiem.

Masz również zasadę „najlepszy z siedmiu”, w której musisz wygrać cztery z siedmiu gier, aby zostać wybranym ostatecznym zwycięzcą.

Aby jednak wygrać mecz, musi być co najmniej dwupunktowa różnica. Więc nie możesz wygrać 11-10, ale możesz wygrać 12-10.

Na koniec każdej gry następuje zamiana graczy, a gracze przechodzą na drugą stronę stołu.

A w przypadku rozegrania decydującej gry, takiej jak piąta gra z pięciu gier, strony stołu również ulegają zamianie.

Najważniejsze zasady przechowywania

Podobnie jak w przypadku innych sportów, takich jak piłka nożna, gra w tenisa stołowego również zaczyna się od „rzutu monetą”.

Rzut monetą określa, kto może zacząć oszczędzać lub podawać.

Uderzający musi trzymać lub rzucać piłkę prosto do góry otwartą, płaską ręką na odległość co najmniej 16 cm. Następnie gracz uderza kijem kijem przez własną połowę stołu nad siatką na połowie przeciwnika.

Nie możesz obracać piłki, a ręka z piłką nie może znajdować się pod stołem do gry.

Ponadto nie możesz pozbawiać przeciwnika pola widzenia piłki i dlatego musi on dobrze widzieć zagrywkę. Piłka nie może dotknąć siatki.

Jeśli tak się stanie, zapis musi zostać wykonany ponownie. Nazywa się to „let”, podobnie jak w tenisie.

Przy dobrym serwisie możesz od razu uzyskać przewagę nad przeciwnikiem:

Różnica w tenisie polega na tym, że nie dostajesz drugiej szansy. Jeśli uderzysz piłkę w siatkę lub przez siatkę nad stołem, punkt trafia prosto do przeciwnika.

Po oddaniu dwóch punktów zawodnicy zawsze zmieniają serwis.

Po osiągnięciu wyniku 10-10 zagrywka (serwacja) jest zmieniana od tego momentu po każdym rozegranym punkcie.

Oznacza to dopłatę za osobę na raz.

„umpire” może odrzucić zagrywkę lub zdecydować się na przyznanie punktu przeciwnikowi w przypadku niewłaściwej zagrywki.

Przeczytaj tutaj przy okazji czy możesz trzymać rakietkę do tenisa stołowego dwiema rękami (czy nie?)

A co z odrzutem?

Jeśli zagrywka jest dobra, przeciwnik musi oddać piłkę.

Oddając piłkę, nie może ona już dotykać własnej połowy stołu, ale przeciwnik musi ją odbić bezpośrednio na połowę stołu serwującego.

W takim przypadku można to zrobić przez sieć.

Zasady gry podwójnej

W deblu, gdzie gra toczy się dwóch na dwóch zamiast jeden na jednego, zasady są nieco inne.

Podczas serwowania piłka musi najpierw wylądować na prawej połowie własnej połowy, a stamtąd po przekątnej na prawej połowie przeciwnika.

Gracze również na zmianę. Oznacza to, że zawsze oddajesz piłkę tego samego przeciwnika.

Kolejność gracza i odbiorcy jest ustalona od początku.

W przypadku dwukrotnego podania, zawodnicy z drużyny zamieniają się miejscami, tak aby przy następnym serwisie kolega z drużyny stał się serwującym.

Po każdej grze serwer i odbierający zmieniają się tak, że serwer obsługuje teraz drugiego przeciwnika.

Jakie są inne zasady?

Tenis stołowy ma również inne zasady. Poniżej możesz przeczytać, które to są.

• Punkt jest odtwarzany ponownie, jeśli gra zostanie zakłócona
  • Jeśli gracz dotknie ręką stołu lub siatki, traci punkt
  • Jeśli po 10 minutach gra nadal jest nierozstrzygnięta, gracze na zmianę obsługują
  • Nietoperz musi być czerwono-czarny

Jeżeli gra zostanie zakłócona bez winy graczy, punkt musi zostać powtórzony.

Dodatkowo, jeśli gracz dotknie ręką stołu lub siatki podczas gry, natychmiast traci punkt.

Aby mecze nie trwały zbyt długo, w oficjalnych meczach obowiązuje zasada, że ​​jeśli po 10 minutach mecz nadal nie ma zwycięzcy (chyba że obaj gracze zdobyli już co najmniej 9 punktów), zawodnicy zmieniają serwowanie.

Gracz przyjmujący natychmiast zdobywa punkt, jeśli trzynaście razy uda mu się odbić piłkę.

Ponadto gracze są zobowiązani do gry kijem, który ma po jednej stronie czerwoną gumę, a po drugiej czarną.

Znajdź tutaj przegląd wszystkich narzędzi i wskazówek dotyczących Twojego sportu rakietowego

Joost Nusselder, założyciel referees.eu jest content marketingowcem, ojcem i uwielbia pisać o wszystkich rodzajach sportu, a także sam uprawiał wiele sportów przez większość swojego życia. Teraz od 2016 roku wraz ze swoim zespołem tworzy pomocne artykuły na blogu, które pomagają lojalnym czytelnikom w ich aktywności sportowej.