Dowiedz się wszystkiego o siatkówce: zawody, warianty, punktacja i wiele więcej!

autor: Joost Nusselder | Zaktualizowano:  Marzec 6 2023

Z wielką przyjemnością piszę te artykuły dla moich czytelników, Was. Nie przyjmuję zapłaty za pisanie recenzji, moja opinia o produktach jest moja, ale jeśli uznasz moje rekomendacje za pomocne i kupisz coś przez jeden z linków, mogę otrzymać z tego prowizję. więcej informacji

Dlaczego siatkówka jest tak popularna?

Siatkówka to jeden z najpopularniejszych sportów na świecie. Jest to sport zespołowy, w którym dwie drużyny złożone z sześciu graczy próbują prześcignąć się nawzajem, przebijając piłkę nad siatką na boisko przeciwnika.

W tym artykule możesz przeczytać wszystko o historii, zasadach i tym, jak do tego doszło.

Co to jest siatkówka

Siatkówka: sport zespołowy z akcją i rywalizacją

Ogólne dane i organizacja

Siatkówka to popularny sport zespołowy uprawiany na całym świecie. Gra składa się z dwóch drużyn składających się z maksymalnie sześciu osób stojących naprzeciw siebie po przeciwnych stronach siatki. Celem jest uderzenie piłki nad siatką i uniemożliwienie przeciwnikowi odebrania piłki. Siatkówka jest organizowana przez FIVB (Fédération Internationale de Volleyball) i jest sport olimpijski.

Zasady gry i punktacja

Gra składa się z kilku setów, gdzie pierwsza drużyna, która zdobędzie 25 punktów różnicą co najmniej dwóch punktów, wygrywa seta. Mecz może składać się maksymalnie z pięciu setów. Istnieje kilka sposobów zdobywania punktów, takich jak lądowanie piłką na ziemi przeciwnika lub faulowanie przeciwnika.

Warunki i wymiary siatkówki

Istnieje kilka terminów związanych z siatkówką, które należy znać, takich jak wysokość siatki, która zależy od wieku i poziomu graczy oraz wielkość boiska. Boisko składa się z ośmiu sekcji, przy czym boki i tył pola są ograniczone liniami. Siatka jest umieszczona na środku boiska i ma wysokość 2,43 metra dla mężczyzn i 2,24 metra dla kobiet.

Zawody i Mistrzostwa

Istnieją różne zawody i mistrzostwa, w których mogą brać udział drużyny siatkarskie, takie jak Puchar Europy, Mistrzostwa Świata i Igrzyska Olimpijskie. W Belgii istnieją znane kluby siatkarskie, takie jak Roeselare i AVO Beveren, podczas gdy w Holandii SV Dynamo i Lycurgus Groningen to dobrze znane nazwiska. Polska jest obecnie panującym mistrzem świata mężczyzn, podczas gdy Francja jest najnowszym mistrzem olimpijskim mężczyzn. W wyścigu kobiet Stany Zjednoczone są aktualnym mistrzem świata, a Chiny ostatnim mistrzem olimpijskim.

Linki zewnętrzne i zasoby

Więcej informacji na temat siatkówki oraz różnych zawodów i mistrzostw można znaleźć na stronie internetowej FIVB lub Holenderskiego Związku Piłki Siatkowej. W wolnej encyklopedii Wikipedia jest też sporo informacji o siatkówce, m.in. zasady gry, punktacja czy wymiary boiska.

Jak powstała siatkówka

Pochodzenie siatkówki

Siatkówka to sport, który został stworzony w 1895 roku przez Williama G. Morgana, dyrektora sportowego w Young Men's Christian Association (YMCA) w Massachusetts. Uczył starszych biznesmenów, którzy szukali innego sportu niż baseball. Morgan wymyślił grę, w której zasady różnych sportów zostały połączone i musiały się na siebie nakładać. Celem było przebicie piłki nad siatką i uderzenie w ziemię przeciwnika. Nazywano to wtedy „wolejem”.

Pierwsze zasady gry

Morgan zebrał zasady różnych dyscyplin sportowych i wymyślił pierwsze zasady gry w siatkówkę. Gra składała się z inningów, a inning kończył się, gdy obie drużyny serwowały. Punkty można było zdobyć, uderzając piłką w ziemię przeciwnika. Zawodnicy musieli trzymać piłkę palcami i nie wolno im było trzymać ani przenosić piłki.

Dalszy rozwój siatkówki

Gra była dalej rozwijana przez YMCA i poczyniono ustalenia dotyczące drużyny i boiska do gry. Były też specjalne piłki wykonane z winylu, które były bardziej odporne na twardą grę. W latach pięćdziesiątych XX wieku wprowadzono nadmuchiwane gumowe piłki, które były jeszcze lepsze dla tego sportu.

W latach 60. siatkówka zaczęła być popularna wśród kobiet i opracowano specjalne ochraniacze chroniące palce podczas gry. W latach 70. gra była dalej rozwijana i wprowadzano nowe zasady, takie jak możliwość złapania i rzucenia piłki przed jej uderzeniem.

Dziś siatkówka

Dzisiejsza siatkówka to zupełnie inny sport niż gra wymyślona przez Williama G. Morgana w 1895 roku. Istnieje kilka odmian tego sportu i uprawia się go na wszystkich poziomach, od rekreacyjnego po profesjonalny. Siatkówka jest popularnym sportem na całym świecie i jest wiele wspaniałych momentów w historii tego sportu. Wszystko zaczęło się od grupy biznesmenów, którzy chcieli uprawiać nowy rodzaj sportu i od tego czasu rozwinął się w sport uprawiany przez miliony ludzi.

Zasady gry w siatkówkę

Boisko i wymiary

Boisko do siatkówki ma kształt prostokąta i ma 18 metrów długości i 9 metrów szerokości. Jest on podzielony na dwie równe połowy linią środkową. Po obu stronach siatki znajduje się wolna strefa o szerokości 3 metrów. Wysokość siatki wynosi 2,43 m dla mężczyzn i 2,24 m dla kobiet.

Gra

Mecz siatkówki rozgrywany jest pomiędzy dwoma zespołami złożonymi z maksymalnie sześciu graczy. Celem gry jest podanie piłki nad siatką i wylądowanie na podłodze przeciwnika. Każda drużyna może dotknąć piłki maksymalnie trzy razy, zanim musi ona zostać zagrana nad siatką. Zawodnik nie może uderzyć piłki dwa razy pod rząd, z wyjątkiem blokowania.

Zaliczyć

Drużyna zdobywa punkt, gdy piłka dotknie ziemi wewnątrz linii przeciwnika, gdy przeciwnik wybije piłkę lub gdy przeciwnik popełni faul. Blok liczy się jako dotknięcie i dlatego może również zdobyć punkt.

Zapisz

Gra rozpoczyna się serwisem, w którym zawodnik przebija piłkę nad siatką zza linii końcowej do przeciwnika. Serwis musi być wykonany z dołu lub z góry, a piłka musi wylądować w obrębie linii boiska. Drużyna, która wygra wymianę, może kontynuować serwowanie.

Rachunki i libero

Każda drużyna ma dwóch rezerwowych, których można zmienić w dowolnym momencie meczu. Ponadto każda drużyna może mieć libero, specjalistę od obrony, który może grać tylko na zapleczu i nie może atakować ani serwować.

Błędy

Drużyna może popełnić kilka błędów, takich jak uderzenie w siatkę podczas gry, przekroczenie linii środkowej, uderzenie w antenki lub zagranie piłką przedmiotami poza boiskiem. W przypadku faulu przeciwnik otrzymuje punkt i prawo do zagrywki.

Ustaw i dopasuj

Mecz składa się maksymalnie z pięciu setów. Drużyna, która jako pierwsza wygra trzy sety, wygrywa mecz. Seta wygrywa drużyna, która jako pierwsza zdobędzie 25 punktów różnicą co najmniej dwóch punktów. Przy wyniku 24-24 gra toczy się do momentu, gdy jedna z drużyn uzyska przewagę dwoma punktami. W przypadku rozegrania piątego seta do zdobycia jest 15 punktów.

Jak działa punktacja w siatkówce?

System punktów rajdowych

System punktów rajdowych jest używany w siatkówce. Oznacza to, że każda udana akcja skutkuje przyznaniem punktu drużynie, która wygrała rajd. Wcześniej stosowano system side-out, w którym tylko zespół serwujący mógł zdobywać punkty. Czasami prowadziło to do bardzo długich meczów, w których zdobycie punktu mogło zająć drużynie bardzo dużo czasu. System punktów rajdowych uatrakcyjnia grę i sprawia, że ​​mecze toczą się szybciej.

Jak zdobywasz punkty?

Drużyna zdobywa punkt, gdy piłka dotknie ziemi w obrębie linii boiska przeciwnika, gdy przeciwnik popełni faul lub gdy przeciwnik uderzy piłkę poza boisko. Nawet jeśli przeciwnik nie może przerzucić piłki nad siatką w ciągu trzech razy, skutkuje to przyznaniem punktu drugiej drużynie.

Jak kończy się set?

Set kończy się, gdy jedna z drużyn zdobędzie jako pierwsza 25 punktów, z różnicą co najmniej dwóch punktów. W przypadku wyniku 24-24 gra toczy się do momentu, gdy jedna z drużyn uzyska dwupunktową przewagę. Kiedy rozgrywany jest piąty set, jest on rozgrywany do 15 punktów, ponownie z różnicą co najmniej dwóch punktów.

Jak działa punktacja w zawodach?

W zawodach holenderskich i belgijskich stosowany jest system punktów rajdowych. Wygrany set to dwa punkty, przegrany jeden punkt. Drużyna, która jako pierwsza wygra trzy sety, wygrywa mecz. W przypadku wyniku 2:2 rozegrany zostanie piąty set. Drużyna, która wygra tego seta, otrzymuje dwa punkty, a drużyna przegrywająca jeden punkt.

Dzięki systemowi punktów rajdowych siatkówka stała się o wiele bardziej atrakcyjna do oglądania i grania. Punkty można zdobywać na wiele sposobów, a gra wymaga dobrej techniki i taktyki. Uderzające jest to, że istnieje wiele zasad, które należy wziąć pod uwagę, ale dzięki nim gra jest uczciwa i ekscytująca. Możliwe, że rajd może czasem zająć bardzo dużo czasu, ale dzięki temu gra jest interesująca do oglądania. Istnieją powody, dla których system punktów rajdowych od lat 90. powoli przechodzi do nowego systemu. Na przykład mecz mógł czasami zająć dużo czasu i trzeba było wziąć pod uwagę wiele zasad. Dzięki systemowi punktów rajdowych gra stała się bardziej atrakcyjna, a mecze są szybsze.

Gra

Podstawy gry

Siatkówka jest jednym z najbardziej udanych i popularnych sportów na świecie. Jest to dynamiczna i wybuchowa gra, w której dwie drużyny złożone z sześciu graczy grają przeciwko sobie. Celem jest przerzucenie piłki nad siatką i spowodowanie, że przeciwnik chybi lub popełni błąd. Drużyny grają na prostokątnym polu podzielonym na dwie połowy, ze słupkami po obu stronach i napiętą siatką pomiędzy nimi. Gra rozpoczyna się serwem z linii obrony jednej z drużyn i trwa do momentu, gdy jedna z drużyn zdobędzie punkt potrzebny do wygrania seta.

Punktacja

Drużyna zdobywa punkt, jeśli piłka dotknie ziemi wewnątrz linii przeciwnika, jeśli przeciwnik wybije piłkę lub jeśli przeciwnik popełni faul. Udany atak lub blok również liczy się jako punkt. Set wygrywa drużyna, która jako pierwsza zdobędzie 25 punktów różnicą co najmniej dwóch punktów. Jeżeli obie drużyny wygrały równą liczbę setów, rozgrywany jest decydujący set do 15 punktów.

Rozgrywka

Obie drużyny znajdują się na swoich połowach boiska i mogą uderzyć piłkę do trzech razy, zanim będą musiały przebić ją nad siatką na przeciwną połowę. Piłka nie może być zagrana dwa razy z rzędu przez tego samego zawodnika, chyba że jest to blok. Gra toczy się na liniach boiska, a piłka musi być odbita ponad siatką. Jeżeli piłka uderzy w siatkę, ale pozostanie po prawej stronie boiska, gra może być kontynuowana.

Zamienić się stronami

Po każdym secie drużyny zamieniają się stronami. W rozgrywkach ekstraklasy i pucharowych rozgrywa się maksymalnie pięć setów. Jeśli potrzebny jest decydujący set, połowa zostanie zmieniona po ósmej zmianie punktu.

Blokuj i zdobywaj punkty

Blokowanie jest ważną częścią gry. Dzieje się tak, gdy gracz trzyma ręce nad siatką, aby zablokować piłkę przeciwnika. Jeśli piłka następnie wróci na boisko przeciwnika, liczy się to jako udany blok i punkt dla drużyny blokującej. Jednak blokowanie może się również nie powieść, w wyniku czego przeciwnik zdobywa punkt.

Jak działa serwowanie?

Serwowanie jest ważną częścią gry. Serwujący stoi za linią końcową i uderza piłkę nad siatką do przeciwnika. Piłka musi spaść w obrębie linii boiska i nie może dotykać siatki. Serwujący może podawać piłkę w dowolny sposób, o ile jest to zgodne z przepisami. Jeśli serwujący popełni błąd, serwis przechodzi na przeciwnika.

Jak działa zmiana graczy?

W siatkówce zawodnicy mogą być zmieniani w dowolnym momencie. Wymiany należy dokonać zgodnie z regulaminem. Na przykład gracz, który opuszcza boisko, musi najpierw przejść do linii końcowej, zanim nowy gracz wejdzie na boisko. Zmiana może mieć miejsce tylko wtedy, gdy piłka nie jest w grze i Sędzia dał pozwolenie.

Jak to działa z krawatem?

Jeśli obie drużyny mają taką samą liczbę punktów, gra toczy się dalej, aż do uzyskania różnicy dwóch punktów. Może to czasami prowadzić do długiej i głośnej bitwy między zespołami.

Jak uatrakcyjnić grę?

System punktów rajdowych jest używany od kilku lat w belgijskich i holenderskich zawodach. Oznacza to, że każdy rajd kończy się punktem, niezależnie od tego, która drużyna wygra rajd. Uatrakcyjnia to grę i stwarza większe napięcie podczas meczów.

Pozycje zawodników w siatkówce

Jeśli obejrzysz mecz siatkówki, zobaczysz, że na boisku jest trzech graczy z tyłu i trzech z przodu. Ale co dokładnie robią ci gracze i gdzie się znajdują? W tym artykule wyjaśniamy, jakie pozycje może zajmować zawodnik w siatkówce.

Grająca połowa

Przed omówieniem różnych pozycji należy zauważyć, że boisko do siatkówki jest podzielone na dwie równe części. Każda połowa posiada wolną strefę i jest ponumerowana od 1 do 6. Każdy zawodnik ma określoną pozycję, którą musi wypełnić w trakcie gry.

Tylni gracze

Przede wszystkim omówimy pozycje obrońców. Stoją na zapleczu i mogą poruszać się dopiero po zaserwowaniu piłki. Nazwy tych stanowisk to:

• Tylny prawy (pozycja 1)
  • Środkowy obrońca (pozycja 6)
  • Lewy tył (pozycja 5)

Prekursorzy

Zawodnicy z przodu są na froncie i mają większą swobodę ruchu niż gracze z tyłu. Mają wybór, czy grać piłką ręką, czy ręką. Nazwy tych stanowisk to:

• Przód prawy (pozycja 2)
  • Środkowy przód (pozycja 3)
  • Przód lewy (pozycja 4)

Dzielnik gier

Dystrybutor gier to wyjątkowy gracz, który mówi o imieniu. Ten gracz dzieli grę i odgrywa ważną rolę w projektowaniu ataku. Rozgrywający stoi z tyłu i zwykle zajmuje pozycję 1 lub 6. W większości przypadków piłka jest zagrana ręką na środek pola, gdzie znajdują się napastnicy.

Atakujący

Atakujący mają za zadanie uderzyć piłkę nad siatką i zdobyć punkty. Napastników jest dwóch: środkowy z przodu i lewy z przodu. Środkowy napastnik stoi na środku pola i jest również nazywany środkowym napastnikiem. Lewy przód znajduje się po lewej stronie pola i jest również znany jako zewnętrzny napastnik.

Stanowiska podzielone na pola i obszary

Aby ułatwić zapamiętywanie, pozycje podzielone są na pola i obszary. Na przykład obrońcy są często nazywani po pozycji, na której się znajdują, a gracze z przodu są często określani jako pomocnicy i napastnicy. Ponadto często używane są nazwiska, które można również zobaczyć u piłkarzy, takie jak napastnik i obrońca.

Konkursy i konkursy

Eredvisie i zawody pucharowe

W Holandii odbywają się różne zawody w siatkówce zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet, w tym Eredivisie i zawody pucharowe. Eredivisie składa się z najlepszych klubów siatkarskich w Holandii, takich jak AVO, Beveren i SV. Rozgrywki pucharowe dają również mniejszym klubom możliwość rywalizacji z czołowymi klubami. Siatkówka kobiet i mężczyzn gra również w międzynarodowych rozgrywkach, takich jak Puchar Europy i Igrzyska Olimpijskie.

Blokuj i atakuj

Ważnym elementem siatkówki jest blokowanie ataku przeciwnika. Może się to zdarzyć do trzech razy na wymianę i liczy się jako punkt dla drużyny blokującej, jeśli piłka wyjdzie poza boisko. Zawodnicy mogą również stać za blokiem, aby bronić piłki.

Pojawiły się również odmiany siatkówki, w tym mini-siatkówka i siatkówka plażowa. W mini siatkówkę gra się z mniejszą liczbą osób i na mniejszym boisku. Siatkówka plażowa jest rozgrywana na piaszczystej nawierzchni, a liczba graczy w drużynie wynosi maksymalnie dwóch.

Zawody w piłce siatkowej oferują zarówno amatorom, jak i profesjonalistom możliwość uprawiania swojego sportu i rywalizacji z innymi zespołami. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym graczem, czy dopiero zaczynasz, siatkówka oferuje tak wiele możliwości i wyzwań.

Warianty siatkówki

Siatkówka plażowa

Siatkówka plażowa to odmiana siatkówki plażowej. Gra toczy się z udziałem dwóch graczy na drużynę oraz piłką bardziej miękką i cięższą niż w zwykłej siatkówce. Boisko do siatkówki jest mniejsze i nie ma stałych pozycji. Zamiast tego gracze mogą swobodnie wędrować. Linia środkowa nie istnieje, a błędy linii mają zastosowanie do innych zasad. Siatkówka plażowa łączy w sobie elementy siatkówki, gimnastyki i trampolinowania.

Siatkówka na siedząco

Siatkówka na siedząco przeznaczona jest dla osób, które nie mogą stać podczas gry w siatkówkę. Gra się na mniejszym boisku, a gracze siedzą na podłodze. Istnieją specjalne zasady i terminy dla tego wariantu, takie jak „belg” i „filip”. Siatkówka na siedząco jest obecnie uprawiana także przez osoby pełnosprawne jako wyjątkowy sport sport z piłką.

Podzielona siatkówka

Siatkówka dzielona to wariant, w którym boisko podzielone jest na dwie połowy za pomocą słupków i naciągniętych siatek. W grze biorą udział dwie drużyny po sześciu graczy. Celem jest uderzenie piłki nad siatką i zablokowanie przeciwnika. Boisko jest podzielone na określone strefy i istnieją specjalne zasady dla różnych poziomów i grup wiekowych.

Inne warianty

Oprócz tych dobrze znanych wariantów istnieje wiele innych wariantów siatkówki, takich jak: