Uzziniet visu par volejbolu: sacensības, varianti, punktu gūšana un daudz kas cits!

autors Joost Nusselder | Atjaunināts:  Martā 6 2023

Ar lielu prieku rakstu šos rakstus saviem lasītājiem, jums. Es nepieņemu samaksu par atsauksmju rakstīšanu, mans viedoklis par produktiem ir mans, bet, ja jums šķiet, ka mani ieteikumi ir noderīgi un jūs galu galā pērkat kaut ko, izmantojot kādu no saitēm, es par to varu saņemt komisiju. vairāk informācijas

Kāpēc volejbols ir tik populārs?

Volejbols ir viens no populārākajiem sporta veidiem pasaulē. Tas ir komandu sporta veids, kurā divas sešu spēlētāju komandas cenšas pārspēt viena otru, triecot bumbu pāri tīklam uz pretinieka zemi.

Šajā rakstā varat izlasīt visu par vēsturi, noteikumiem un to, kā tas radās.

Kas ir volejbols

Tas, ko mēs apspriežam šajā visaptverošajā ziņojumā:

Volejbols: komandu sporta veids ar darbību un konkurenci

Vispārīgi dati un organizācija

Volejbols ir populārs komandu sporta veids visā pasaulē. Spēle sastāv no divām komandām līdz sešiem cilvēkiem, kas atrodas viena pret otru pretējās tīkla pusēs. Mērķis ir pārsist bumbu pāri tīklam un neļaut pretiniekam atdot bumbu. Volejbolu organizē FIVB (Fédération Internationale de Volleyball), un tas ir a olimpiskais sporta veids.

Spēles noteikumi un punktu skaitīšana

Spēle sastāv no vairākiem setiem, kur setu uzvar tā komanda, kura pirmā sasniedz 25 punktus ar vismaz divu punktu starpību. Mačs var sastāvēt ne vairāk kā no pieciem setiem. Ir vairāki veidi, kā gūt punktus, piemēram, piezemējot bumbu uz pretinieka zemes vai pārkāpjot pretinieku.

Volejbola noteikumi un izmēri

Ir vairāki volejbola termini, kurus ir svarīgi zināt, piemēram, tīkla augstums, kas ir atkarīgs no spēlētāju vecuma un līmeņa, kā arī spēles laukuma lielums. Spēles laukums sastāv no astoņām sekcijām, un laukuma malas un aizmugure ir norobežotas ar līnijām. Tīkls ir novietots laukuma vidū, un tā augstums ir 2,43 metri vīriešiem un 2,24 metri sievietēm.

Sacensības un čempionāti

Ir dažādas sacensības un čempionāti, kuros var piedalīties volejbola komandas, piemēram, Eiropas kauss, Pasaules kauss un olimpiskās spēles. Beļģijā ir tādi labi zināmi volejbola klubi kā Roeselare un AVO Beveren, savukārt Nīderlandē SV Dynamo un Lycurgus Groningen ir labi zināmi vārdi. Polija šobrīd ir valdošā pasaules čempione vīriešiem, bet Francija ir jaunākā olimpiskā čempione vīriešiem. Sieviešu sacensībās ASV ir valdošā pasaules čempione, bet Ķīna - pēdējā olimpiskā čempione.

Ārējās saites un resursi

Lai iegūtu papildinformāciju par volejbolu un dažādām sacensībām un čempionātiem, varat apmeklēt FIVB vai Nīderlandes volejbola asociācijas vietni. Arī bezmaksas enciklopēdijā Wikipedia ir daudz informācijas par volejbolu, tostarp spēles noteikumi, punktu skaitīšana un spēles laukuma izmēri.

Kā radās volejbols

Volejbola izcelsme

Volejbols ir sporta veids, ko 1895. gadā izveidoja Viljams G. Morgans, Masačūsetsas Jauno vīriešu kristīgās asociācijas (YMCA) sporta direktors. Viņš mācīja vecākus uzņēmējus, kuri meklēja citu sporta veidu nekā beisbols. Morgans izdomāja spēli, kurā tika apvienoti dažādu sporta veidu noteikumi un tiem bija jāpārklājas. Mērķis bija pārsist bumbu pāri tīklam un panākt, ka tā atsitas pret pretinieku zemi. To toreiz sauca par "volley".

Pirmie spēles noteikumi

Morgans savāca dažādu sporta veidu noteikumus un nāca klajā ar pirmajiem volejbola noteikumiem. Spēle sastāvēja no iningiem un beidzās, kad abas komandas bija servējušas. Punktus varēja gūt, ļaujot bumbiņai atsist pret pretinieku zemi. Spēlētājiem bumba bija jātur ar pirkstiem un nedrīkstēja turēt vai nest bumbu.

Volejbola tālāka attīstība

Spēli turpināja attīstīt YMCA, un tika veikti pasākumi, lai komanda un laukums tiktu spēlēts. Bija arī īpašas bumbiņas no vinila, kas bija izturīgākas pret cieto spēli. 50. gados tika ieviestas piepūšamās gumijas bumbiņas, kas bija vēl labākas šim sporta veidam.

60. gados volejbols sāka kļūt populārs sieviešu vidū, un tika izstrādāti īpaši aizsargi, lai aizsargātu pirkstus spēles laikā. 70. gados spēle tika tālāk attīstīta un ieviesti jauni noteikumi, piemēram, iespēja noķert un iemest bumbu pirms sitiena.

Volejbols šodien

Volejbols mūsdienās ir pilnīgi atšķirīgs sporta veids no spēles, ko Viljams G. Morgans izgudroja 1895. gadā. Šim sporta veidam ir vairākas variācijas, un tas tiek spēlēts visos līmeņos no atpūtas līdz profesionālam. Volejbols ir populārs sporta veids visā pasaulē, un šī sporta veida vēsturē ir daudz lielisku mirkļu. Viss sākās ar uzņēmēju grupu, kas vēlējās nodarboties ar jauna veida sportu, un kopš tā laika ir attīstījusies par sporta veidu, ko spēlē miljoniem cilvēku.

Volejbola noteikumi

Spēles laukums un izmēri

Volejbola laukumam ir taisnstūra forma, un tas ir 18 metrus garš un 9 metrus plats. Tas ir sadalīts divās vienādās daļās ar centra līniju. Abās tīkla pusēs ir brīva zona 3 metru garumā. Tīkla augstums ir 2,43 metri vīriešiem un 2,24 metri sievietēm.

Spēle

Volejbola spēli spēlē divas komandas, kurās katrā ir līdz sešiem spēlētājiem. Spēles mērķis ir pārsist bumbu pāri tīklam un nolaist to uz pretinieka grīdas. Katra komanda drīkst pieskarties bumbai līdz trīs reizēm, pirms tā jāizspēlē pāri tīklam. Spēlētājs nedrīkst sist pa bumbu divas reizes pēc kārtas, izņemot bloķēšanas gadījumu.

Gūt vārtus

Komanda iegūst punktu, kad bumba pieskaras zemei ​​pretinieka līnijās, kad pretinieks izsit bumbu vai kad pretinieks izdara pārkāpumu. Bloks tiek uzskatīts par pieskārienu, un tāpēc var iegūt arī punktu.

Saglabāt

Spēle sākas ar servi, kurā spēlētājs izspēlē bumbu pāri tīklam no aizmugures līnijas uz pretinieku. Servisam ir jābūt zem vai virs rokas, un bumbai ir jānokrīt laukuma līnijās. Komanda, kas uzvarēs rallijā, var turpināt servi.

Rēķini un libero

Katrai komandai ir divi maiņas spēlētāji, kuri var tikt nomainīti jebkurā spēles laikā. Turklāt katrā komandā var būt libero, aizsardzības speciālists, kurš drīkst spēlēt tikai aizmugures laukā un nedrīkst uzbrukt vai servēt.

Kļūdas

Komanda var pieļaut vairākas kļūdas, piemēram, trāpot pa tīklu spēles laikā, šķērsojot centra līniju, atsitot pret antenām vai spēlējot bumbu ar objektiem, kas atrodas ārpus robežas. Par pārkāpumu pretinieks saņem punktu un tiesības uz servi.

Iestatiet un saskaņojiet

Mačs sastāv ne vairāk kā no pieciem setiem. Maču uzvar tā komanda, kura pirmā uzvar trīs setos. Setu uzvar tā komanda, kura pirmā gūst 25 punktus ar vismaz divu punktu starpību. Ar rezultātu 24-24 spēle turpinās, līdz viena komanda ir priekšā ar diviem punktiem. Ja tiek spēlēts piektais sets, tas sasniedz 15 punktus.

Kā volejbolā notiek punktu skaitīšana?

Rallija punktu sistēma

Rallija punktu sistēma tiek izmantota volejbolā. Tas nozīmē, ka katra veiksmīga darbība dod punktu komandai, kura uzvar rallijā. Iepriekš tika izmantota sānu autā sistēma, kur punktus varēja gūt tikai apkalpojošā komanda. Tas dažkārt noveda pie ļoti garām spēlēm, kurās varēja paiet ļoti ilgs laiks, līdz komanda guva punktu. Rallija punktu sistēma padara spēli pievilcīgāku un ļauj mačiem ritēt ātrāk.

Kā jūs gūstat punktus?

Komanda iegūst punktu, kad bumba pieskaras zemei ​​pretinieka laukuma līniju robežās, kad pretinieks izdara pārkāpumu vai kad pretinieks sit bumbu ārpus laukuma. Pat ja pretinieks nevar trīs reižu laikā pārspēlēt bumbu pāri tīklam, otrai komandai tiek piešķirts punkts.

Kā beidzas komplekts?

Sets beidzas, kad viena komanda pirmā ir sasniegusi 25 punktus ar vismaz divu punktu starpību. Ja rezultāts ir 24-24, spēle turpinās, līdz vienai no komandām ir divu punktu pārsvars. Kad tiek izspēlēts piektais sets, tas tiek spēlēts līdz 15 punktiem, atkal ar vismaz divu punktu starpību.

Kā notiek punktu skaitīšana sacensībās?

Nīderlandes un Beļģijas sacensībās tiek izmantota rallija punktu sistēma. Uzvarēts sets rezultējas ar diviem punktiem, zaudēts - viens. Maču uzvar tā komanda, kura pirmā uzvar trīs setos. Ja rezultāts ir 2-2, tiks spēlēts piektais sets. Komanda, kas uzvar šajā setā, iegūst divus punktus, bet zaudētāja - vienu punktu.

Pateicoties rallija punktu sistēmai, volejbols ir kļuvis daudz pievilcīgāks skatīšanai un spēlēšanai. Ir daudz veidu, kā gūt punktus, un spēlei ir nepieciešama laba tehnika un taktika. Pārsteidzoši, ka ir jāņem vērā daudzi noteikumi, taču tie padara spēli godīgu un aizraujošu. Iespējams, ka rallijs dažkārt var aizņemt ļoti ilgu laiku, taču tas padara spēli interesantu skatīties. Ir iemesli, kāpēc rallija punktu sistēma kopš 90. gadiem lēnām ir pārgājusi uz jauno sistēmu. Piemēram, mačs dažkārt varēja ieilgt, un bija daudz noteikumu, kas bija jāņem vērā. Ar rallija punktu sistēmu spēle ir kļuvusi atraktīvāka un mači ir ātrāki.

Spēle

Spēles pamati

Volejbols ir viens no veiksmīgākajiem un populārākajiem sporta veidiem pasaulē. Tā ir dinamiska un sprādzienbīstama spēle, kurā savā starpā spēlē divas sešu spēlētāju komandas. Mērķis ir dabūt bumbu pāri tīklam un likt pretiniekam netrāpīt vai kļūdīties. Komandas spēlē uz taisnstūra laukuma, kas sadalīts divās daļās, ar stabiņiem abās pusēs un saspringtu tīklu starp tiem. Spēle sākas ar servi no vienas komandas aizmugures līnijas un turpinās, līdz viena no komandām gūst punktu, kas nepieciešams, lai uzvarētu setā.

Ieskaitot to

Komanda saņem punktu, ja bumba pieskaras zemei ​​pretinieka līnijās, ja pretinieks izsit bumbu vai ja pretinieks izdara pārkāpumu. Veiksmīgs uzbrukums vai bloks arī skaitās punkts. Setu uzvar komanda, kura pirmā sasniegusi 25 punktus ar vismaz divu punktu starpību. Ja abas komandas uzvarējušas vienādu setu skaitu, tiek izspēlēts izšķirošais sets līdz 15 punktiem.

Spēles gaita

Abas komandas atrodas savā laukuma pusē un drīkst piesist bumbiņai līdz trīs reizēm, pirms tām tā jāsit pāri tīklam uz pretējo pusi. Viens spēlētājs nedrīkst izspēlēt bumbu divas reizes pēc kārtas, ja vien tas nav bloks. Spēle notiek laukuma līniju robežās, un bumba jāsit pāri tīklam. Ja bumba trāpa tīklā, bet paliek laukuma labajā pusē, spēli var turpināt.

Pārslēdziet malas

Pēc katra seta komandas apmainās ar pusēm. Virslīgā un kausa izcīņā tiek izspēlēti maksimāli pieci seti. Ja būs nepieciešams izšķirošais sets, puslaiks tiks mainīts pēc astotā punkta maiņas.

Bloķēt un punktus

Bloķēšana ir svarīga spēles sastāvdaļa. Tas ir tad, kad spēlētājs tur rokas virs tīkla, lai bloķētu pretinieka bumbu. Ja bumba pēc tam atgriežas pretinieka laukumā, tas tiek uzskatīts par veiksmīgu bloķēšanu un punktu bloķētājai komandai. Tomēr bloķēšana var arī neizdoties, kā rezultātā pretinieks gūst punktu.

Kā darbojas apkalpošana?

Servēšana ir svarīga spēles sastāvdaļa. Servis nostājas aiz aizmugures līnijas un sit bumbu pāri tīklam pretiniekam. Bumbiņai jāatrodas spēles laukuma līnijās un tā nedrīkst pieskarties tīkla joslai. Servis var izservēt bumbu jebkurā veidā, ja vien tas atbilst noteikumiem. Ja serveris kļūdās, serviss nonāk pretiniekam.

Kā notiek spēlētāju maiņa?

Volejbolā spēlētājus var nomainīt jebkurā laikā. Apmaiņa jāveic saskaņā ar noteikumiem. Piemēram, spēlētājam, kurš atstāj laukumu, vispirms jāiet līdz aizmugures līnijai, pirms jaunais spēlētājs ieiet laukumā. Aizvietošana var notikt tikai tad, kad bumba nav spēlē un tiesnesis ir devis atļauju.

Kā tas darbojas ar kaklasaiti?

Ja abām komandām ir vienāds punktu skaits, spēle turpinās līdz divu punktu starpībai. Tas dažkārt var novest pie ilgstošas ​​un augsta līmeņa cīņas starp komandām.

Kā spēle tiek padarīta pievilcīgāka?

Rallija punktu sistēma jau vairākus gadus tiek izmantota Beļģijas un Nīderlandes sacensībās. Tas nozīmē, ka katrā rallijā tiek iegūts punkts neatkarīgi no tā, kura komanda uzvar rallijā. Tas padara spēli pievilcīgāku un rada lielāku spriedzi maču laikā.

Spēlētāju pozīcijas volejbolā

Ja skatāties volejbola spēli, redzēsiet, ka laukumā ir trīs aizmugures spēlētāji un trīs priekšējie spēlētāji. Bet ko īsti dara šie spēlētāji un kur viņi atrodas? Šajā rakstā mēs izskaidrojam dažādās pozīcijas, kuras var ieņemt volejbolā.

Spēles puslaiks

Pirms dažādu pozīciju apspriešanas ir svarīgi atzīmēt, ka volejbola laukums ir sadalīts divās vienādās daļās. Katram puslaikam ir brīvā zona un tas ir numurēts no 1 līdz 6. Katram spēlētājam ir noteikta pozīcija, kas jāizpilda spēles laikā.

Aizmugurējie spēlētāji

Vispirms apspriedīsim aizmugures spēlētāju pozīcijas. Viņi stāv aizmugures laukumā un drīkst pārvietoties tikai pēc tam, kad bumba ir izservēta. Šo amatu nosaukumi ir:

• Aizmugurē pa labi (1. pozīcija)
  • Centrā aizmugure (6. pozīcija)
  • Aizmugure pa kreisi (5. pozīcija)

Priekšteči

Priekšējie spēlētāji atrodas priekšējā laukumā un viņiem ir lielāka kustību brīvība nekā aizmugurējiem spēlētājiem. Viņiem ir izvēle spēlēt bumbu zem rokas vai aiz rokas. Šo amatu nosaukumi ir:

• Priekšā pa labi (2. pozīcija)
  • Centrā priekšā (3. pozīcija)
  • Priekšā pa kreisi (4. pozīcija)

Spēļu dalītājs

Spēles izplatītājs ir īpašs spēlētājs, kurš liek vārdam runāt. Šis spēlētājs sadala spēli un spēlē svarīgu lomu uzbrukuma dizainā. Spēlētājs stāv aizmugures laukā un parasti atrodas 1. vai 6. pozīcijā. Vairumā gadījumu bumba tiek izspēlēta virs rokas uz laukuma centru, kur stāv uzbrucēji.

Uzbrucēji

Uzbrucēju uzdevums ir pārsist bumbu pāri tīklam un gūt punktus. Ir divi uzbrucēji: priekšējais centrs un priekšējais kreisais. Centra uzbrucējs atrodas laukuma vidū un tiek saukts arī par centra uzbrucēju. Kreisā priekšējā puse atrodas laukuma kreisajā pusē un ir pazīstama arī kā ārējais uzbrucējs.

Pozīcijas sadalītas kastēs un zonās

Lai būtu vieglāk atcerēties, pozīcijas ir sadalītas lodziņos un zonās. Piemēram, aizmugures spēlētāji bieži tiek nosaukti pēc pozīcijas, kurā viņi atrodas, un priekšējie spēlētāji bieži tiek saukti par pussargiem un uzbrucējiem. Turklāt bieži tiek izmantoti vārdi, kurus redzat arī pie futbolistiem, piemēram, uzbrucējs un aizsargs.

Konkursi un konkursi

Eredvisie un kausa izcīņas

Nīderlandē notiek dažādas volejbola sacensības gan vīriešiem, gan sievietēm, tostarp Eredivisie un kausa izcīņa. Eredivisie sastāv no Nīderlandes labākajiem volejbola klubiem, piemēram, AVO, Beveren un SV. Arī kausa izcīņa piedāvā iespējas mazākiem klubiem sacensties ar labākajiem klubiem. Sieviešu un vīriešu volejboli spēlē arī starptautiskās sacensībās, piemēram, Eiropas kausa izcīņā un olimpiskajās spēlēs.

Bloķēt un uzbrukt

Svarīga volejbola sastāvdaļa ir pretinieka uzbrukuma bloķēšana. Tas var notikt līdz trim reizēm vienā rallijā un tiek uzskatīts par punktu bloķējošajai komandai, ja bumba iziet ārpus laukuma. Spēlētāji var arī stāvēt aiz bloka, lai aizstāvētu bumbu.

Parādījušās arī volejbola variācijas, tostarp minivolejbols un pludmales volejbols. Minivolejbolu spēlē ar mazāku cilvēku skaitu un uz mazāka laukuma. Pludmales volejbols tiek spēlēts uz smilšaina seguma, un spēlētāju skaits komandā ir ne vairāk kā divi.

Volejbola sacensības piedāvā gan amatieriem, gan profesionāļiem iespēju nodarboties ar savu sporta veidu un sacensties ar citām komandām. Neatkarīgi no tā, vai esat pieredzējis spēlētājs vai tikko iesācējs, volejbols piedāvā tik daudz iespēju un izaicinājumu.

Volejbola varianti

pludmales volejbols

Pludmales volejbols ir volejbola paveids, ko spēlē pludmalē. Spēli spēlē ar diviem spēlētājiem katrā komandā un mīkstāku un smagāku bumbu nekā parastajā volejbolā. Volejbola laukums ir mazāks un tajā nav fiksētu pozīciju. Tā vietā spēlētājiem ir atļauts brīvi klīst. Viduslīnijas nav, un uz līnijas defektiem attiecas citi noteikumi. Pludmales volejbolā apvienoti volejbola, vingrošanas un batuta elementi.

Sēdošais volejbols

Sēdvolejbols ir paredzēts cilvēkiem, kuri nevar stāvēt, spēlējot volejbolu. To spēlē uz mazāka laukuma, un spēlētāji sēž uz grīdas. Šim variantam ir īpaši noteikumi un termini, piemēram, “belg” un “filip”. Kā unikālu sporta veidu sēdvolejbolu tagad spēlē arī cilvēki bez invaliditātes bumbas sports.

Dalītais volejbols

Sadalītais volejbols ir variants, kurā laukums tiek sadalīts divās daļās ar stabu un nospriegotu tīklu palīdzību. Spēli spēlē divas komandas pa sešiem spēlētājiem katrā. Mērķis ir pārsist bumbu pāri tīklam un bloķēt pretinieku. Laukums ir sadalīts noteiktās zonās un ir īpaši noteikumi dažādiem līmeņiem un vecuma grupām.

Citi varianti

Papildus šiem labi zināmajiem variantiem ir arī daudzi citi volejbola varianti, piemēram: